Môže sa kresťan hrať s tabuľou Ouija?

Moderná tabuľa Ouija vznikla koncom 19. storočia, keď vzrástol záujem o špiritizmus. Tabuľa Ouija, nazývaná aj špiritistická tabuľa alebo hovoriaca tabuľa, je jednoducho hracia tabuľa, ktorá má na prednej strane vytlačenú abecedu, číslice a „áno“ a „nie“. Na hláskovanie slov a odpovedanie na jednoduché otázky sa používa triangulárny ukazovateľ (planchette) alebo ukazovateľ. Údajne sa tabuľa Ouija pomenovala sama – keď sa jej tvorcovia spýtali, ako ju majú nazvať, tabuľa vyhláskovala „o-u-i-j-a“, čo potom tabuľa interpretovala ako „veľa šťastia“.

Mnohí ľudia považujú tabuľu Ouija za neškodnú zábavu. Iní veria, že tabule Ouija sú magické nástroje, portály do iných dimenzií alebo veštecké orákulá, ktoré umožňujú duchom mŕtvych komunikovať so živými. Často sa považujú za komunikačné brány s tými, ktorí „prešli“, a tí, ktorí sedia pri tabuli Ouija, sa zúčastňujú na seanse. Samozrejme, vychádza sa z predpokladu, že duchovia alebo strašidlá existujú a že môžu alebo dokonca chcú komunikovať so svetom živých.

Biblia sa o tabuliach Ouija konkrétne nezmieňuje, ale o veštení a pokusoch o kontakt s mŕtvymi hovorí niekoľko vecí:

Nech niet medzi vami nikoho, kto by kázal svojmu synovi alebo dcére prejsť ohňom, aby sa očistili, alebo kto by sa vypytoval hádačov, dával pozor na sny a na znamenia; nech niet čarodejníkov, zaklínačov, nikoho, kto by sa radil duchov alebo veštcov, alebo by sa pýtal mŕtvych na pravdu. Všetky tieto veci sa ošklivia Pánovi a pre tieto nešľachetnosti ich vyhubí. (Dt 18, 10-12)

Neobracajte sa na vyvolávačov duchov a na veštcov! Nevypytujte sa ich: poškvrnili by ste sa tým. Ja, Pán, som váš Boh! (Levitikus 19:31

Keď vám povedia: „Dopytujte sa u čarodejov a veštcov, čo šuškajú a šepocú; či sa nemá národ dopytovať u svojho boha, o živých u mŕtvych?“ (Iz 8, 19 )

A skutky tela sú zjavné: je to smilstvo, nečistota, chlipnosť, modloslužba, čary, nepriateľstvá, sváry, žiarlivosť, hnevy, zvady, rozbroje, rozkoly,..(Gal 5, 19-20)

Čo hovorí Biblia o feminizme?

Moderný koncept feminizmu v čase, keď bola napísaná Biblia, neexistoval. To však neznamená, že Biblia nemá čo povedať k základným otázkam feminizmu. Aj keď sa zdá, že Písmo mlčí o niečom, čo sa nás týka dnes, existujú večné princípy, ktoré hovoria o základnom probléme.

Najprv by sme mali definovať feminizmus, pretože tento pojem môže mať pre rôznych ľudí rôzny význam. Feminizmus je v podstate filozofia, ktorá presadzuje rovnaké práva pre ženy a mužov – sociálne, politické, ekonomické a iné. Prvé feministky bojovali za volebné právo pre ženy a získali ho.

Dnešný feminizmus však ide ďalej ako len k požiadavke rovnakého zaobchádzania s mužmi a ženami. Moderné feministky bojujú za interrupcie na požiadanie, jazykovú rovnosť (napríklad trvajú na tom, aby sa namiesto „predseda“ hovorilo „predsedníčka“) a stieranie rodových hraníc. Radikálnejšie feministky sa aktívne snažia zvrhnúť akýkoľvek zvyšok mužskej dominancie v spoločnosti, vystupujú proti biblickým úlohám manželov a manželiek a podporujú lesbizmus. Radikálne feministky popierajú, že by existoval akýkoľvek rozdiel medzi mužmi a ženami, a učia, že akékoľvek vnímané rozdiely medzi pohlaviami sú spôsobené výlučne spoločenskou podmienenosťo

Čo hovorí Biblia o treťom oku?

tretie oko“ je koncept pochádzajúci z východných náboženstiev a spirituality New Age, ktorá sa týka neviditeľného oka umiestneného medzi obočím, ktoré poskytuje vnímanie mimo bežného zraku. Mnoho ľudí si kladie otázku, či sa v Biblii spomína tretie oko, alebo či sa schvaľuje jeho otvorenie, aby získali duchovný pohľad. Po dôkladnom preskúmaní Písma je jasné, že koncept tretieho oka je v rozpore s biblickým učením. Tento príspevok analyzuje príslušné biblické pasáže, aby odhalil pravdu o treťom oku z kresťanskej perspektívy.

V posledných rokoch sa tretie oko stalo obľúbeným symbolom a témou v západnej kultúre. Vo všeobecnosti znamená duchovné osvietenie, mystické vnímanie a intuíciu. Tretie oko údajne umožňuje jednotlivcom prístup k kozmickej múdrosti a vrodeným psychickým schopnostiam ľudskej mysle.
Biblia výslovne nespomína výraz „tretie oko“. Písmo však obsahuje množstvo pasáží, ktoré varujú pred honbou za mystickými zážitkami, zmenenými stavmi vedomia a nadprirodzeným poznaním mimo Boha. Koncept tretieho oka pochádza z východných náboženstiev, ako je hinduizmus a budhizmus, ktoré zahŕňajú monizmus, panteizmus a mystické osvietenie. Tieto presvedčenia sú v rozpore s biblickým učením o tom, ako ľudia môžu mať vzťah k duchovnej sfére.

Pre kresťanov predstavuje otvorenie tretieho oka niekoľko nebezpečenstiev:
– Môže to viesť k démonickému klamu a okultnému otroctvu.
– Odráža túžbu získať tajné duchovné poznanie mimo Božieho zjavenia.
Prekrúca skutočný význam osvietenia, ktorý pochádza z poznania Krista.
– Ponúka falošný spôsob, ako dosiahnuť vyššie vedomie a „božstvo“.