Alternatívna medicína: Prečo tu niečo nie je s kostolným poriadkom?

UŽÍVANIE HOMEOPATIE JE VYHADZOVANÍM PEŇAZÍ NA LIEČBU S NULOVÝM ZDRAVOTNÝM BENEFITOM
Osobitnou a azda najčastejšie využívanou kategóriou v rámci alternatívnej medicíny je homeopatia. Karmelitán Vojtěch Kodet zdôrazňuje, že homeopatia nie je neškodná a z vedeckého hľadiska naozaj nemá čím liečiť. „Ale pozor, ono to lieči. To znamená, že buď je tam niečo, čo zatiaľ veda neobjavila; ale ja a moji kolegovia, ktorí slúžime službou oslobodzovania od Zlého, sme sa veľakrát stretli s tým, že to, čo uzdravuje, je magická sila. Účinnosť homeopatických liekov, a to väčšina ľudí asi ešte nevie, vzniká zariekavaním konkrétnych mágov nad týmito liekmi. Je to novodobá mágia,“ vysvetľuje.
Jakub Páterek, ktorý tiež považuje homeopatiu za problematickú, pomenúva jeden z najväčších problémov – dobrú osobnú skúsenosť; s takýmito prípadmi sa neraz stretáva vo svojej praxi. Mnohí povedia: „Ale to je jediné, čo mi zaberá. Suseda to dala dieťaťu a odvtedy nemá problémy.“ „Na základe svojej odbornosti zdravotníckeho pracovníka môžem s určitosťou povedať, že užívanie homeopatie je zbytočným vyhadzovaním peňazí na liečbu s nulovým zdravotným benefitom. Navyše je možný negatívny vplyv na duchovnú integritu,“ zdôrazňuje.
Lekárnik vysvetľuje, akým spôsobom sa (podľa centizimálneho riedenia) vyrábajú homeopatické prípravky: „Pôvodná tinktúra (tinktúru môžeme získať rozotrením rastliny, jej časti alebo inej látky v etanole) sa zmieša s deväťdesiatimi deviatimi dielmi destilovanej vody s etanolom (alkoholom). Dôkladne sa premieša (pretrepanie, alebo inak dynamizácia, je dôležité, pretože homeopatiká sú bez nej údajne neúčinné) a len jedna stotina objemu sa prenesie do ďalšej nádoby, kde sa opakovane zmieša s deväťdesiatimi deviatimi dielmi vody s alkoholom. Opäť sa pretrepe.
Tento postup sa opakuje viackrát. Najčastejšie deväť, pätnásť alebo tridsaťkrát, pričom výsledný produkt sa označuje napríklad názvom rastliny, z ktorej pochádza, a číslom. Príklad: homeopatické granulky s obsahom pagaštanu konského pri pätnásťnásobnom riedení sa nazývajú Aesculus hippocastanum CH15.
Iný postup – podľa Korsakova – uvádza, že do nádobky sa naleje destilovaná voda s jedným percentom (čiže jednou stotinou) tinktúry lieku. Obsah sa pretrepe a vyleje. Do nádobky sa opäť naleje destilovaná voda, pretrepe sa a vyleje. Počíta sa s tým, že na stenách nádobky ostali kvapky z predchádzajúceho riedenia. Takáto potencia sa značí K, napríklad K 30 – čiže tridsaťnásobné riedenie podľa Korsakova.“

Comments are closed.