Kresťania namiesto otvárania mystického tretieho oka hľadajú duchovný pohľad prostredníctvom biblického rozlišovania, vedenia Duchom Svätým a dôverného vzťahu s Ježišom Kristom. Pri čítaní tohto príspevku vám odporúčam preskúmať, čo hovorí Písmo o praktikách a filozofiách tretieho oka. Mojím cieľom je poskytnúť jasnosť o treťom oku podľa zdravého biblického výkladu.
Nebezpečenstvo mystiky a zmenené stavy vedomia
Hľadanie mystických zážitkov patrí do kategórie čarodejníctva, pred ktorým Biblia dôsledne varuje. Mysticizmus sa vzťahuje na presvedčenia a praktiky určené na prístup k skrytým duchovným ríšam a ezoterickým znalostiam. Príklady zahŕňajú meditáciu, spievanie mantier, vizualizáciu duchovných symbolov a používanie psychofarmatík na vyvolanie zmenených stavov vedomia.
Deuteronómium 18:9-12 poskytuje prísne varovanie pred mystickými praktikami:
„Keď prídeš do krajiny, ktorú ti dá Pán, tvoj Boh, varuj sa napodobňovať ohavnosti tamojších národov! Nech niet medzi vami nikoho, kto by kázal svojmu synovi alebo dcére prejsť ohňom, aby sa očistili, alebo kto by sa vypytoval hádačov, dával pozor na sny a na znamenia; nech niet čarodejníkov, zaklínačov, nikoho, kto by sa radil duchov alebo veštcov, alebo by sa pýtal mŕtvych na pravdu. Všetky tieto veci sa ošklivia Pánovi a pre tieto nešľachetnosti ich vyhubí….“
Boh prísne zakázal svojmu ľudu osvojiť si okultné rituály a mystické praktiky používané pohanmi na kontaktovanie duchovnej ríše. Snaha o otvorenie tretieho oka spadá pod zakázané kategórie čarodejníctva, veštenia, kúziel a špiritizmu.
V Novom zákone Pavol opakuje zákaz mystických zážitkov:
„ A skutky tela sú zjavné: smilstvo, nečistota, chlipnosť, modloslužba, čary, nepriateľstvá, svár, žiarlivosť, hnevy, zvady, rozbroje, roztržky,…“ (Galaťanom 5:19-20)