Kreatívny falzifikát
Zatiaľ čo pravý dar jazykov je mocným nástrojom pre ohlasovanie evanjelia, diabolská napodobenina je silným pokušením. „Glosolália“ je slovo, ktoré sa často používa na označenie populárnej skúsenosti, ktorá sa vyskytuje vo väčšine charizmatických cirkví. Definuje sa ako „vymyslená a nezmyselná reč, najmä taká reč, ktorá sa spája so stavom tranzu alebo s niektorými schizofrenickými syndrómami“.
Porovnajte to s definíciou jazyka v tom istom slovníku: „Používanie hlasových zvukov a často aj písomných symbolov reprezentujúcich tieto zvuky v organizovaných kombináciách a vzoroch ľuďmi na vyjadrenie a komunikáciu myšlienok a pocitov.“
Podľa akejkoľvek definície nie sú nesúvislé zvuky glosolálie jazykom.
S touto praxou som sa stretol mnohokrát. V jednom zbore, ktorý som navštevoval, boli pastor a jeho manželka „tímom jazykárov“. Každý týždeň uprostred kázne pastorova manželka vyskočila na nohy, vyhodila ruky do vzduchu a prepukla v extatické reči. Zakaždým hovorila v podstate to isté: „Handa kala šami, handa kala šami, handa kala šami.“ Stále dokola. Aj mne ako mladému kresťanovi sa to zdalo podozrivé; veď Ježiš povedal: “ Keď sa modlíte, nehovorte veľa ako pohania. Myslia si, že budú vypočutí pre svoju mnohovravnosť.“ (Mt 6, 7).
Zakaždým, keď sa to stalo, manžel tej ženy prestal kázať a zabezpečil „preklad“ jej posolstva. Zvyčajne sa začínal slovami „Takto hovorí Pán“. No napriek tomu, že vždy hovorila tie isté slová, pastorský výklad bol zakaždým iný – a niekedy aj trikrát dlhší ako výrok.
Pokrstené pohanstvo
Tento letničný prejav jazykov nenachádza svoje korene v Biblii, ale skôr v starovekých pohanských spiritualistických rituáloch. V šiestom storočí pred naším letopočtom sa delfská veštiareň nachádzala v chráme postavenom neďaleko úpätia hory Parnas. Delfy boli tiež posvätné pre Dionýza, boha spojeného s vínom, plodnosťou a zmyselným tancom, a pre deväť múz, patrónky bohyne hudby.
Kým hrala vzrušujúca hudba, hlavná kňažka menom Pýthia dýchala omamné výpary, dostávala sa do šialeného tranzu a potom začala bľabotať. Podivné zvuky, ktoré kňažka mrmlala, potom tlmočil kňaz, ktorý zvyčajne hovoril vo veršoch. Jej výroky sa považovali za Apolónove slová, ale posolstvá boli také nejednoznačné, že sa málokedy dalo dokázať, že sa mýlia.(1)
Keď som žil s pôvodnými Američanmi v Novom Mexiku, bol som svedkom podobného rituálu. Indiáni jedli halucinogénny peyotl, sedeli v kruhu a celé hodiny spievali a bubnovali. Zakrátko viacerí z nich kŕčovito mrmlali. Charizmatické cirkvi sú medzi pôvodnými Američanmi skutočne najobľúbenejšie, pretože ide o prirodzený prechod z ich náboženstva.
Medzi mnohými kmeňmi v Afrike ľudia na privolanie požehnania svojich bohov obetujú zviera a potom tancujú okolo ohňa a spievajú piesne v hypnotickom rytme bubnov. Nakoniec niektorí začnú hovoriť strašidelné posolstvá v predpokladaných jazykoch sveta duchov. Miestny šaman potom tieto odkazy „preloží“. Tento rituál sa praktizuje aj medzi voodoo katolíkmi v Západnej Indii.
Táto pohanská forma sa prvýkrát dostala do severoamerických kostolov začiatkom 19. storočia. Mnohí z afrických otrokov, ktorí boli privezení do Ameriky a prinútení prijať kresťanstvo, neboli schopní sami čítať Bibliu. Aj keď pochádzali z rôznych kmeňov, jedna praktika, ktorú mala väčšina kmeňov spoločnú, boli „duchovné tance“ s „posadnutým duchom“, ktorý mrmlal.
Otroci si to mylne spájali s kresťanským „darom jazykov“ a začali do svojich stretnutí zaraďovať jeho upravenú verziu. Tieto bohoslužby, ktoré sprevádzala ťažká rytmická hudba, sa začali šíriť na Juhu a účastníci boli hlavnými denomináciami zosmiešňovaní ako „svätí valčíci“.
Národné rozšírenie letničného hnutia medzi belochmi sa však začalo v Los Angeles v misii Apoštolskej viery na Azusa Street v roku 1906. Jej vedúcim bol bývalý kazateľ svätosti William Seymour. Odtiaľto vedúci pokračovali v zdokonaľovaní učenia a robili ho atraktívnym a prijateľným pre hlavných kresťanov.
Približne v roku 1960 začalo charizmatické hnutie priťahovať stúpencov v rámci tradičných denominácií. Odvtedy pokračovalo v prudkom raste, až kým v súčasnosti nie je v protestantských a katolíckych cirkvách na celom svete niekoľko miliónov charizmatikov.(2)
Teraz diabol používa tento falošný dar jazykov ako trójskeho koňa – aby zaviedol pohanské štýly uctievania do kresťanských cirkví. Prečo? Chce presunúť pozornosť veriacich od viery k pocitom. Niektoré charizmatické cirkvi idú tak ďaleko, že tvrdia, že Biblia je „stará litera“ a že posolstvá, ktoré prichádzajú prostredníctvom jazykov, sú čerstvými zjaveniami Ducha a sú spoľahlivejšie.
Takto sa pripravuje pôda pre Satanov posledný útok.
Témy
BankovanieFalošné charizmatické hnutiaEsenciálne olejePokémonTetovanieEvanjelium prosperityPorobenieVirtuálna realitaTerapia tmouVegetariánstvoWim HofTabuľa OuijaKryštályAkupunktúraAromaterapiaAmuletyChiropraktikaAutogénny tréningTelepatiaKarateAikidoChiromantiaAutomatické písmoHello KittyLiečba zvukom a vibráciamiTretie okoRadiestéziaJasnovidectvoZnamenia zverokruhuTorontské požehnanieIrimantiaAstrálna projekciaPosadnutieNumerológiaDuchovia Kundalini - falošný Duch SvätýSatanistická hudbaKyvadloSilvova metódaČervená šnúrkaKurz ALFABojové umeniaExorcizmusRozprávky Walt DisneyPrútkarstvoUhlíková vodaAstrológiaOkultná hudbaTarotove kartyModloslužbaFalošní prorociOkultná meditáciaEzoterikaHypnózaParapsychológiaHarry PotterCharizmatické čarodejníctvoHoroskopyReikiPoveryHomeopatia