Sú úspešnejší ako ostatní?
Lídri tohto typu dokážu okolo seba vytvoriť celú mytológiu. Zoberte si, napríklad, Elona Muska, jedného z najbohatších ľudí planéty a zakladateľa Tesly. Alebo Steva Jobsa s Applom. Že by novátori boli trošku narcistickejší ako ostatní? Odpoveď je nie, tvrdí v komuniké spoluautorka štúdie Jennifer Chatman z Kalifornskej univerzity v Berkley.
„Môžete si veriť a byť inovatívny, ale pritom nebyť egocentrický, nezneužívať iných a nemať prílišnú sebadôveru či necitlivosť k riziku,“ hovorí Chatman. „Bill Gates je perfektný príklad. Verejnosť v USA si však vytvorila názor, že lídri majú byť hlasní a veľmi sebavedomí.“
Narcistickí šéfovia neuspejú vždy. Iný výskum zistil, že ak sa správate „čudne“, v skutočnosti vám to príliš na pracovisku nepomáha. Ak sa však takémuto lídrovi darí, vplyv na organizáciu je zásadný aj vtedy, keď už nie je na čele.
Narcistickí lídri sú infekční
Výskumníci tvrdia, že samoľúbi lídri sú ako vírus: „Nevytvárajú ďalších narcistických ľudí,“ hovorí Chatman, „nejde totiž o to, aby ľudia robili to, čo robí líder. Háčik je v tom, že líder vytvorí kultúru, ktorá ľudí motivuje, aby postupovali menej eticky a menej spolupracovali, či už sú sami narcistickí alebo nie.“
Firemné postupy a politiku totiž podobní lídri tvoria všelijako, prípadne ich nevytvoria vôbec. „Často sa rozhodnú, že nezostavia pevnú politiku v oblasti etiky, konfliktu záujmov či rovnosti platov medzi ženami a mužmi, ako aj podpory tímovej práce a snahy, aby sa ľudia voči kolegom správali slušne a s rešpektom,“ pokračuje Chatman.
Ako hovoriť so šéfom, aby vás počúval? Sú na to osvedčené triky
Z dlhodobej perspektívy však podobné postupy organizáciu poškodzujú. Jednou zo silných stránok spoločností sú výsledky tímovej práce. Tie sa nedostavujú, ak ľudia nespolupracujú. Morálka klesá a zamestnanci zisťujú, že sa neučia ani nerastú.
Ako sa s takým šéfom vysporiadať
Ak zdravie a úspech organizácie závisí od skutočnosti, či sa podarí vyhnúť tomu, aby bol na čele samoľúby líder, tak to znamená v prvom rade, že by sa tam taký človek vôbec nemal dostať. Chatman preto radí, aby sa pri najímaní manažérov firmy snažili odhaliť ich narcistické sklony. Pripúšťa však, že tí pri pohovoroch majú len také referencie, ktoré ich chvália.
Mnoho narcistických ľudí sa dokáže tváriť milo, kým sa nedostanú na pozíciu lídra. Chatman tak odporúča predstavenstvám, aby ich radšej obmedzovali. Asi najvýznamnejším odporúčaním je, aby väčšia časť platu a bonusov lídra závisela od rozvoja jeho ľudí.
Ostré lakte v práci automaticky úspech nezaručia, zistili vedci
Jediný spôsob, ako organizáciu zachrániť pred samoľúbym človekom vo vedúcej funkcii, je odvolať ho, uzatvára Chatman. To je však často len začiatok ťažkej práce, ktorá bude nasledovať. Opraviť poškodenú firemnú kultúru a oživiť otrávených zamestnancov zvykne trvať dlho.
Prevzaté z: https://www.forbes.sk/vedci-zistili-ze-narcizmus-sefov-je-infekcny-zasiahne-celu-firmu/
Témy
BankovanieFalošné charizmatické hnutiaEsenciálne olejePokémonTetovanieEvanjelium prosperityPorobenieVirtuálna realitaTerapia tmouVegetariánstvoWim HofTabuľa OuijaKryštályAkupunktúraAromaterapiaAmuletyChiropraktikaAutogénny tréningTelepatiaKarateAikidoChiromantiaAutomatické písmoHello KittyLiečba zvukom a vibráciamiTretie okoRadiestéziaJasnovidectvoZnamenia zverokruhuTorontské požehnanieIrimantiaAstrálna projekciaPosadnutieNumerológiaDuchovia Kundalini - falošný Duch SvätýSatanistická hudbaKyvadloSilvova metódaČervená šnúrkaKurz ALFABojové umeniaExorcizmusRozprávky Walt DisneyPrútkarstvoUhlíková vodaAstrológiaOkultná hudbaTarotove kartyModloslužbaFalošní prorociOkultná meditáciaEzoterikaHypnózaParapsychológiaHarry PotterCharizmatické čarodejníctvoHoroskopyReikiPoveryHomeopatia